Kurucumuzdan

Merhaba; Ben Özlem Eriklili. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği mezunuyum. Evli ve iki çocuk annesiyim.

Kids Country Preschool’u kurarken; annelik ve eğitimciliğimin verdiği hassasiyetle oğullarımı rahatlıkla emanet edebileceğim kalitede (ortamı, eğitimi, çalışanları) bir yer olması düşüncesi ile hareket ettim. Kids Country Preschool’u tasarlarken; anaokulunun sadece çalışan annelerin çocuklarını bıraktıkları klasik anaokulu anlayışının ötesinde bir yer olmasını hedefledim. Çocukların bakımına ve onların zaman geçirmelerine dayanan, rutin gelişiminin dışında fazla bir şey katmayan, en fazla ilköğretim öncesinde bazı kavramların öğretilmesinden ibaret olan bakım evi mantığında, klasik anaokulu anlayışının günümüzde yeterli olmadığını düşünüyorum.

Maalesef bu klasik anaokulu anlayışı, annesi çalışmayan veya bakıcısı olan çocukların ,’’ne gerek var, evde daha iyi bakılır’’ denilerek okulöncesi eğitimden mahrum kalmalarına neden oluyor. Hâlbuki 2-6 yaş, çocuğun kişiliği, kendini algılaması, dış dünyaya bakışı gibi önemli konuların belirlendiği, gelecekte eğitim ve çalışma hayatını çok etkileyecek, mutlaka katkı sağlanması ve geliştirilmesi gereken bir dönem.

Hedeflediğim ideal anaokulu, klasik anaokulu anlayışının ötesine geçen, çocukların bilgi ve becerilerinin, yeteneklerinin üzerinde zorlamadan; sahip olduklarının farkına varıldığı, geliştirildiği, araştırıldığı, sorgulandığı, açık fikirli, duyarlı, yaratıcı, dönüşümlü düşünen, bilgili ve riski göze alan, ilkeli bireyler olmaları için gereken kişilik özelliklerini geliştiren, böylece geleceğin başarılı ve özgüvenli bireylerini yetiştiren bir anaokulu idi. Dolayısıyla, daha önceden yapılmış/öğrenilmiş tüm uygulamaları bir kenara bırakıp, yeni uygulamalar geliştirerek zengin bir programı hem teorik hem pratik karma bir yöntemin uygulanması konusunda standartları oluşturduk.

Mezun verdiğimiz öğrencilerimiz gittikleri okullarda göze çarpmakta hem de velilerden gelen olumlu geribildirimler hedefimize ulaştığımızı göstermektedir. 2013 Yılında Eğitime gönül vermiş, gelişime açık, sürekli kendini yenileyen donanımlı ekibim ile birlikte 8 öğrenciyle başladığımız eğitim serüvenine; 6.yılımıza girdiğimiz 2018 senesinde, velilerimizin de duyduğu güvenle, kontenjanlarımızı zorlayacak öğrenci sayımızla, büyüyerek devam ediyoruz. Hedeflerime ulaşmanın haklı gururu ve bitmek bilmeyen işime olan aşkımla 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle İstanbul ve tüm Türkiye’de eğitim programlarıyla yaygınlaşma yönündeki hazırlıklarını tamamlamış olup, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ ilkesiyle yola çıkmak üzere start vermiş bulunmaktayım. Önümüzdeki yıllardaki tek hedefim, daha fazla çocuğa ulaşabilmektir. Saygılarımla..